Vyrobte si domácí džemy bez špetky přidaného cukru!
Mnoho hospodyněk se na zimu připravuje prostřednictvím zavařování různé zeleniny či ovoce. Vaření džemu by nemělo být výjimkou.
Bohužel ne všichni si mohou dovolit džem, který v sobě skrývá množství nezdravého cukru. Lidé s diabetem je mají dokonce zakázáno.
Dnes vám tento problém pomůžeme vyřešit – rozhodli jsme se s vámi sdílet recept na domácí džem bez cukru! Příprava takového džemu je o něco náročnější co se postupu i časového hlediska týká.
Můžeme vám však zaručit, že výsledek bude stát za to. Je třeba postupovat podle určitých pravidel a na uskladnění výsledného produktu budete potřebovat důkladně umyté skleněné nádoby.
Jaký džem si tedy můžete uvařit bez cukru? Jakýkoliv! Zde je několik příkladů jak na to.
1. Jahodový džem
Pokud si chcete vyrobit dostatečné zásoby na zimu, využijte vrchol sezóny jahod. Příprava je jednoduchá. Ovoce si důkladně omyjte, zbavte stopek a vysušte.
Vložte je do hrnce, počkejte dokud nezačnou pouštět šťávu a pak je postavte na oheň. Přiveďte je k varu a vypněte plamen.
Takto připravené jahody vložte do skleněných nádob, nechte je sterilizovat po dobu 20 minut a následně pevně uzavřete. Otočte nádoby dnem vzhůru a nechte směs úplně vychladnout. Potom je položte na tmavé a studené místo. Tento džem bude vynikající nádivkou do palačinek nebo koláčů.
2. Švestkový džem
Tento džem pochází z našeho dětství. Vzpomínám si, jak moje babička odcházela do práce, nechala nám doma džem s čerstvým mlékem a chlebem. Větší štěstí jako krajíc chleba se švestkami, zapitý mlékem si prostě ani nedokážu představit. Krásné vzpomínky, ale je čas přejít na recept.
Pro přípravu džemu budete potřebovat ty nejšťavnatější švestky, iv případě, že budou mírně přezrálé. Švestky je třeba důkladně umýt, odstranit pecky a vložit je do většího hrnce. Začněte jejich vařit a počkejte, dokud se z nich začne uvolňovat šťáva – občas promíchejte.
Měla by vám vzniknout hustá konzistence, ve které vydrží stát i obyčejná lžíce, pak bude džem připraven. Ale to není tak jednoduché. Celá příprava spočívá v několika krocích. Nejdříve džem povařte přibližně 1 hodinu, potom ho nechte vychladnout asi 8-9 hodin. Následně ho opět hodinu vařte a počkejte dalších 8-9 hodin.
Tento proces by měl zopakovat ještě jednou. Když získáte hustý džem, který se dá snadno oddělit od stěny hrnce, můžete to považovat za hotový. Zatímco je džem stále horký, vložte jej do nádob a nechte ho vychladnout. Nemusíte zakrývat uvíznutý papír s věkem. Na vrchu se vytvoří tvrdší kůrka, která džem ochrání.
Po vzniku takové vrstvy by měly být nádoby pokryty pečícím papírem a umístěny do chladničky. Jak vidíte, v tomto receptu nebyl použit žádný cukr!
3. Třešňový džem
Na přípravu budeme potřebovat dva hrnce a zralé třešně. Jeden hrnec si přibližně do poloviny naplňte vodou. Do druhého vložte třešně, které byly předem zbaveny pecek a položte hrnec do toho s vařící vodou.
Když začnou třešně vypouštět šťávu, pravidelně směs míchejte a snižte plamen. Povařte ho na nízkém ohni ještě další 3 hodiny. Po vychlazení jej můžete vylít do skleněných nádob. Uzavřete je nebo přikryjte pečícím
4. Malinový džem
V případě, že se rozhodnete pro tuto pochoutku, na její přípravu budete potřebovat smaltované vědro. Na dno kbelíku si prostřete navrstvenou gázu. Do suché nádoby vkládejte maliny, můžete je klidně přitlačit.
Maliny mají jednu skvělou vlastnost: nemusíte je před přípravou džemu mýt. Nádobu s malinami postavte do kbelíku, přidejte trochu vody a postavte na střední plamen. Zatímco voda začne vřít, maliny začnou pouštět šťávu.
Tím pádem se jejich objem začne zmenšovat, proto je vhodné, abyste do nádoby přidávali i další maliny. Po tom, co je nádoba naplněná šťávou, nechte ji povařit po dobu jedné hodiny. Následně ji uzavřete, přetočte dolů a nechte vychladnout. Uchovávejte v chladničce.
Nyní už víte, jak si připravit lahodné džemy i bez přidání cukru. Díky těmto receptem můžete potěšit nejen své chuťové buňky ale i na vaše blízké.