Polskem otřásá obrovský skandál: Maso z nemocných krav a zarážející praktiky jatek

Share

Někteří polští chovatelé prodávají majitelům jatek nemocné krávy, jejichž maso může ohrozit lidské zdraví.

Jatka mají o maso zájem, neboť výkupní cena je výrazně nižší než při zdravém dobytku a z jeho prodeje obchodníkům mají vyšší zisk. Informovala o tom minulý víkend polská televize TVN24, jejíž investigativní reportér natočil tyto nezákonné praktiky skrytou kamerou.

Reportér, který se nechal zaměstnat na jatkách na východě Polska, se podílel na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka, které přiváželi nákladní auta téměř výhradně večer za tmy. Viditelně zkažené části jejich masa se pak uřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali kolem 15 kusů nemocného dobytka.

O jejich maso je mezi majiteli jatek zájem, neboť zdravou krávu prodávají chovatelé za 2 500 zlotých (583 eur), zatímco nemocný dobytek stojí přibližně pětkrát méně. Průměrně velký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých kravách 350 tisíc zlotých (81 659 eur) ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu (583 281 eur).

Polsko patří k hlavním evropským exportérům hovězího. Hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk v pondělí v reakci na reportáž TVN24 uvedl, že jde zjevně o nezákonnou činnost, kterou jatka vykonávala “úmyslně v nočních hodinách s cílem uniknout dohledu úřadů”. Televize poskytla své materiály policii a prokuratuře.

Související 


Zdroj: Poľskom otriasa obrovský škandál: Mäso z chorých kráv a zarážajúce praktiky bitúnkov

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share