Dejde si desetidenní detox od cukru

Share

sugar-detoxCukr je velice návykový. Nedávný průzkum prokázal, že cukr je pro mozek ve skutečnosti stejně návykový jako heroin, nemluvě o tom, že přidané cukry jsou pro naše zdraví velice škodlivé.

Podíváte-li se na počty lidí trpících cukrovkou a obezitou, velice rychle pochopíte, že se nám problém s cukrem vymkl z rukou. Naštěstí se tyto informace rychle šíří a lidé se cukru zbavují. Jen je to trochu těžší, než byste se mysleli.

Nabízíme vám několik rad, jak lze tento proces usnadnit.

1. Rozhodněte se detoxikovat

startMoje kniha obsahuje tři jednoduché kvízy, které vám pomohou zjistit, zda potřebujete detoxikaci. Pokud na některou z těchto otázek odpovíte „ano“, detoxikace od cukru je pro vás tou správnou cestou, jak se brzy cítit lépe a snadno zhubnout.

První kvíz se týká cukrovky a obezity.

 • Trpíte prediabetem nebo cukrovkou 2. typu? (90 % Američanům nebyla stanovena diagnóza.)
 • Máte tuk v oblasti břicha?
 • Máte nadváhu?
 • Máte hrozné chutě na sladké a sacharidy?
 • Máte problémy hubnout při nízkotučné dietě?
 • Máte vysoké triglyceridy, nízkou hladinu HDL („hodného“) cholesterolu, nebo vám bylo řečeno, že hladina cukru v krvi je „mírně zvýšená“?

Druhý kvíz se týká závislosti na jídle.

 • Jíte, i když nemáte hlad?
 • Jste po jídle ospalí?
 • Máte výčitky kvůli způsobu vašeho stravování, nebo se kvůli jídlu vyhýbáte některým činnostem?
 • Máte abstinenční příznaky, když si omezíte nebo přestanete úplně jíst cukr nebo mouku?
 • Potřebujete konzumovat stále více stejných nevhodných potravin, abyste se cítili dobře?

Třetí kvíz je kvíz FLC (neboli kvíz toxicity). FLC v angličtině znamená Feel Like Crap (cítit se mizerně).

Syndrom FLC má několik příznaků, včetně otoků, nadýmání, refluxu, podrážděného žaludku, bolestí kloubů nebo svalů, mozkové mlhy, problémů s pamětí nebo náladovostí, problémů s nosními dutinami nebo alergií a pod.

Mnozí z nás trpíme syndromem FLC, aniž bychom si uvědomovali, že nás od zdraví a spokojenosti dělí pouhých pár dnů.

2. Prožijte si absťák

Neexistuje jiný způsob, jak se zbavit skutečně fyziologické závislosti, než s tím úplně přestat.


Závislým lidem si nestačí dát jen jednu lajnu kokainu nebo jen jednu skleničku.

Projděte si absťákem. Nemusíte však prožívat peklo, protože když budete dodržovat těchto 10 doporučení, podaří se vám automaticky obnovit neuropřenašeče a hormony ve vašem těle.

Přestaňte konzumovat veškeré formy cukru, výrobky z mouky a umělá sladidla, která způsobují větší chuť na sladké a pomalý metabolismus, a vedou k ukládání tuku.

Zbavte se také všeho, co obsahuje transmastné či hydrogenované tuky a MSG (sledujte skryté názvy). Nejlépe po dobu 10 dnů se vyhýbejte potravinám v krabičkách, pytlících nebo konzervách, či v obalech s nápisem. Jezte opravdové, nezpracované, čerstvé jídlo.

3. Nepijte kalorie

Jakákoliv forma tekutých sladkých kalorií je horší, než tuhá strava s obsahem cukru či mouky. Je to jako vpíchnutí cukru přímo do jater. Ukládání tuku v játrech se zastaví, což vede k obávané tvorbě tuku v oblasti břicha.

Necítíte se plni, tudíž jíte celý den více a máte obrovskou chuť na sladké a sacharidy. Je to také jediný největší zdroj sladkých kalorií v naší stravě. Patří sem limonády, šťávy (vyjma šťávy ze zelené zeleniny), nápoje pro sportovce, a slazený čaj a káva.

Jedna půllitrová kola obsahuje 15 čajových lžiček cukru; limonáda obsahuje 14 čajových lžiček cukru v jedné láhvi. Plechovka koly denně zvyšuje pravděpodobnost vzniku obezity u dítěte o 60 % a pravděpodobnost rozvoje cukrovky 2. typu u ženy o 80 %. Vyhýbejte se jí.

4. Začněte den bílkovinami

bilkovinyBílkoviny, bílkoviny, bílkoviny v každém jídle – zejména snídani – jsou klíčem k vyrovnání hladiny cukru a inzulinu v krvi a k potlačení chutí na sladké. Začněte den vejci z farmářského chovu nebo proteinovým koktejlem.

Jezte oříšky, semínka, vajíčka, kuřecí maso nebo maso z dobytka krmeného trávou v každém jídle. Velikost jedné porce je 110 až 170 gramů nebo velikost vaší dlaně.

 5. Jezte neomezené množství sacharidů (těch správných)

Ano, správně, neomezené sacharidy. Věděli jste, že zelenina jsou také sacharidy? A vy jich můžete jíst, kolik chcete. Je v tom ale jeden háček.

Mám na mysli pouze zeleninu bez obsahu škrobu, jako jsou třeba zelené saláty, brokolice, květák, kapusta, zelí, chřest, zelené fazolky, houby, cibule, cuketa, rajčata, fenykl, lilek, artyčoky a paprika.

Vyhněte se bramborám, batátům, dýni a červené řepě – jen na deset dnů. Vylučte na 10 dnů také obiloviny a luštěniny. Zlepšuje to dosažené výsledky, takže zhubnete a budete se cítit skvěle.

6. Proti cukru bojujte tukem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Netloustnete z tuku, ale z cukru. Tuk vás zasytí, vyrovnává hladinu cukru v krvi a je nezbytný jako palivo pro vaše buňky.

Každé vaše jídlo či svačina by měla kromě bílkovin obsahovat také zdravé tuky, včetně oříšků a semínek (které také obsahují bílkoviny), extra panenského olivového oleje, kokosového másla, avokáda a omega-3 mastných kyselin z ryb.

7. Buďte připraveni na krizové situace

Nikdy se nechcete dostat do krizové situace, kdy vaše hladina cukru v krvi klesá a vy u sebe nic nemáte, například když jste na letišti, v kanceláři nebo v bludišti večerek, fast foodů a automatů.

Potřebujete pohotovostní balíček. Já jeden pořád nosím s sebou a ten obsahuje bílkoviny, zdravé tuky a zdravé svačinky, takže se nikdy nemusím rozhodnout špatně. Můj balíček obsahuje:

 • balení oříškového másla a kokosového másla
 • mandle, vlašské ořechy a dýňová semínka
 • sušené maso z lososa nebo krůtí maso
 • plechovku divokého lososa nebo sardinek
 • neslazené borůvky.

8. Vyměňte stres za uvolnění

dychaniVe stresu se vaše hormony zblázní. Kortizol stoupá, což vede k pocitu hladu, ukládání tuku v oblasti břicha a nakonec k rozvoji cukrovky typu 2.

Studie prokázaly, že dýchání zhluboka aktivuje speciální nerv nazývaný vagus, který přepne metabolismus z ukládání tuku na jeho spalování a rychle vás dostane ze stavu stresu.

Potřebujete se zkrátka jen pořádně zhluboka nadechnout. Vyzkoušejte mou pětiminutovou dýchací přestávku, kterou můžete provádět kdekoliv a kdykoliv.

Jednoduše se pětkrát zhluboka nadechněte – při nádechu počítejte do pěti, při výdechu také. Pětkrát. A to je vše. Udělejte to před každým jídlem a sledujte, co se bude dít.

9. Uhaste požár (neboli zánět)

lepekStudie prokázaly, že zánět spouští nerovnováhu hladiny cukru v krvi, inzulinovou rezistenci, prediabetes a diabetes 2. typu.

Nejběžnějšími potravinami vyvolávajícími záněty jsou kromě cukru, mouky a transmastných kyselin také potraviny způsobující skrytou citlivost.

Nejčastějším viníkem je lepek a mléčné výrobky. Často toužíme právě po tom, na co jsme alergičtí. Bez těchto potravin se cítíme mizerně a chceme pořád více.

Vyřaďte lepek a mléčné potraviny po dobu 10 dnů. Nebude to lehké, ale po 2 až 3 dnech bez těchto potravin pocítíte nával energie, úlevu od chutí, a všimnete si vymizení vašich nejběžnějších příznaků.

10. Pospěte si

sleepingMéně spánku zvyšuje chuť na sladké a sacharidy, protože ovlivňuje hormony související s chutí.

V jedné studii prováděné na vysokoškolských studentech bylo zjištěno, že zkrácení spánku o pouhé dvě hodiny z doporučovaných osmi hodin vedlo ke zvýšení hormonů vyvolávajících chuť do jídla, ke snížení hormonů potlačujících apetit a k velké chuti na sladké a rafinované cukry.

Pokud nespíte, chcete více energie, takže sáhnete po rychlých cukrech. Spánek je nejlepší cestou, jak bojovat proti přejídání. Díky spánku můžete doslova zvítězit nad touhou po sladkém a nad nadváhou.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”https://www.facebook.com/%C4%8Cas-na-zdrav%C3%A9-j%C3%ADdlo-781272338669834/” connections=”show” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: Healthy-holistic-living.com

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 4

 1. 20.1.2019

  […] Dejde si desetidenní detox od cukru […]

 2. 8.4.2019

  […] Dejde si desetidenní detox od cukru […]

 3. 14.11.2022

  […] Dejde si desetidenní detox od cukru […]

 4. 20.11.2022

  […] Dejde si desetidenní detox od cukru […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share