Co říkají odborníci? Je humus opravdu tak zdravý?

Share

Před několika lety se rychle zvedla popularita humusu i v česku. Představuje lahodnou a rychlou pochoutku, která navíc neuškodí ani postavě. K tomu jsme však dostali i mnoho informací o jeho prospěšnosti pro zdraví. Jsou však tato fakta opravdu pravdivá?

Výborný zdroj proteinů
Jídlo, jehož hlavní součástí je cizrna, se doporučuje zejména kvůli vysokému obsahu proteinů. Kvůli tomu bychom ho měli používat i v době diet, kdy je vynikajícím zdrojem energie a navíc má minimum kalorií.

„Humus může být dobrou možností na snack. Je bohatý na karbohydráty s nízkým glykemickým indexem, což znamená, že permanentně uvolňuje glukózu a udržuje cukr v krvi a rovněž hladinu glukózy. Jeho hlavní surovinou je cizrna, která je dobrým zdrojem proteinů. “Ve 100 gramech humusu najdeme 8 gramů bílkovin”, vysvětluje výživová poradkyně Elliot Moore pro Popsugar.

Jezte ho před a po cvičení
Z tohoto důvodu je třeba zacházet s jeho konzumací rozvážně. Pokud máme líné dny, tak nám toho humus hodně neposkytne. Ale pokud nás čeká velká fyzická aktivita nebo jsme velmi vyčerpaní, tak je pro nás výborným zdrojem další energie.

Kvůli vysokému obsahu proteinů bychom ho měli jíst také v době před nebo po cvičení, protože nám takto pomůže s tvorbou nových svalů a nastartuje metabolismus.

Vhodný i při alergiích
Obrovskou výhodou humusu je, že ho mohou jíst lidé s různými potravinovými alergiemi. Neobsahuje totiž lepek, nenacházejí se v něm žádné ořechy a je vhodný i pro vegany.

Čili, pokud čekáte návštěvu, můžete ho udělat pro kohokoliv, nikoho tím neurazíte a ani mu nezpůsobíte žádné zdravotní problémy.

Není humus jako humus
Elliot Moore vysvětluje, že bychom mánii humusu neměli podlehnout a bezhlavě ho jíst z jakýchkoli zdrojů. Je totiž rozdíl, zda si ho vyrobíte sami doma, nebo jej koupíte už někde hotový.

Do polotovarů se totiž nepoužívají kvalitní potraviny, kde je často podíl tuku podstatně vyšší, takže už nedostanete do těla tolik proteinů a navíc to má i více kalorií. Jeho příprava je zcela jednoduchá, sestává z pár snadno dostupných ingrediencí, tak si ho raději udělejte sami doma.

Důležitá je i příloha
I když se humus prezentuje jako dietní jídlo, snadno kvůli němu můžete přibrat několik kilogramů. On samotný sice nemá mnoho kalorií, ale problémem je příloha, kterou k tomu jíte.

Zda je to pita, pečivo nebo chléb, ty výrazně zvyšují jeho kalorickou hodnotu a takto se znenadání můžeme ještě více zakulatit. Namísto nich byste měli humus jíst s křupavou, na tyčinky nakrájenou čerstvou zeleninou, jako například mrkev, kedlubny, paprika, okurka nebo celer. Tak budete mít skutečně zdravou a nízkokalorický pamlsek nebo večeři.

Související

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share