Potraviny a pokrmy, které pomáhají proti stresu

Share

potraviony proti stresu„Jste to, co jíte“ je populární rčení, které má v sobě skrytou hlubokou pravdu. Je třeba jíst mnoho druhů potravin, abyste vyhověli požadavkům svého těla.

Nikdo nemůže říct, že mu jeden jediný pokrm dodá všechny nutriční hodnoty, které potřebuje. Téměř všichni známí odborníci na výživu také tvrdí, že lze říct: „Řekni mi, co jíš a já ti povím, kdo jsi.“

Ale s tak nabitým každodenním programem je dost těžké nedostat se do stresu, že? Takže dnes se podíváme na jídelníček, který vám proti stresu pomůže.

Jak bojovat jídlem proti stresu?

Zelený čaj: Zelený čaj vás příjemně naladí. To není vtip. Japonská studie provedená na více než 40 000 lidí různého věku, pohlaví, BMI, anamnéz, s různým přístupem k alkoholu a kouření prokázala, že lidé konzumující nejméně 5 šálků zeleného čaje denně prožívají o 20 % méně stresu než ostatní.

Celá zrna: Celá zrna zvyšují hladinu uklidňujícího serotoninu. Serototnin je neurotransmiter, který hraje hlavní roli v přenosu nervových vzruchů. Existuje nespočet druhů, ze kterých můžete vybírat, například ovesné vločky, quinoa, divoká rýže apod.


Houby: Houby jsou bohaté na selen a také jsou jediným veganským zdrojem přírodního vitaminu D, což je klíčová živina, která bojuje proti depresi a zvyšuje náladu.

Hořká čokoláda: Konzumace několika dílků hořké čokolády denně po dobu dvou týdnů snižuje hladinu stresových hormonů, potvrdila to nedávná studie.

Obsahuje hořčík, který zmírňuje příznaky PMS, jako jsou křeče, deprese, podrážděnost, únava atd. Zejména antioxidanty v ní obsažené zlepšují krevní oběh, takže každá buňka vašeho těla dostane vyšší příděl kyslíku i živin.

Zázvor: Zázvor obsahuje antioxidant, který bojuje proti škodlivinám v našem těle. Ty vedou k psychické i fyzické zátěži, včetně bolestí hlavy.

Zázvor také může pomoci od cestovní nevolnosti, dýchacích potíží, podráždění žaludku a menstruačních bolestí.

Avokádo: Avokádo je bohaté zejména na draslík, má dvakrát vyšší obsah, než například banány. Jedinou věc, na kterou si musíte dávat pozor je fakt, že má vysoký obsah tuku.

Špenát: Nedostatek hořčíku může vést k únavě, podrážděnosti, stresu a poruchám trávení. Špenát je skvělým zdrojem tohoto prvku. Dalšími významnými zdroji jsou losos, sójové boby, vlašské ořechy apod.

Pomeranče: Asi každý ví, že pomeranče jsou známé díky vysokému obsahu vitaminu C, který nejen posiluje náš imunitní systém, ale omezuje hladinu stresového hormonu kortizolu.

Ostatní zdroje bohaté na tento vitamin jsou například brusinky, borůvky a maliny.

Omega-3 mastné kyseliny: Pokud máte dostatečný příjem těchto zdravých tuků, mohou vám pomoci při vyrovnávání hladiny stresových hormonů a změnám nálady.

Vyzkoušejte například tučné ryby dvakrát týdně nebo si přidávejte lněné semínko do salátů.

Zdravá strava vám pomůže zbavit se stresu a udržet si dobrou náladu i zdraví. A navíc bez léků.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ 


 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. 21.7.2017

    […] Zdroj […]

  2. 27.2.2021

    […] Potraviny a pokrmy, které pomáhají proti stresu  […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share