Pažitka – malý zázrak přírody. Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, prsou i plic
Pažitka není náročná na pěstování a měl by ji mít každý doma. Je totiž nejen chutná, ale také velmi zdravá. Pažitka je nenápadná zelenina, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Pěstovat se dá venku na zahradě, ale i v panelákovém bytě někde na okně.
Pažitka má velmi široké využití a je skvělým pomocníkem zejména v studené kuchyních. Kromě toho, že je dobrá, má v sobě obrovské množství zdravých látek a může naše tělo ochránit i před mnoha druhy rakoviny!
Pažitka je v Evropě, Asii a v severní Americe velmi rozšířená. Chutná a voní jako jemná cibulka. V kuchyni má široké využití. Může se jí ochutit chléb s máslem či sádlem nebo polévky.
Vylepšuje chuť brambor, vaječných jídel, polévek a omáček. Přidává se i do lehkých rybích specialit nebo do omáček. Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, usnadňuje zažívání a má protizánětlivé účinky. Je ceněna pro svůj vysoký obsah bílkovin, je zdrojem vitamínu C a B2 a celé řady minerálů, jako je sodík, vápník, železo nebo fosfor. Doporučuje se konzumovat pouze v syrovém stavu, protože sušená ztrácí své aroma.
Proč jíst pažitku?
1. Pažitka výrazně podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv.
2. Je účinná proti střevním parazitům.
3. Snižuje krevní tlak.
4. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, riboflavinu, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa a beta-karotenu.
5. Nať pažitky má mnohostranné využití. Je neocenitelná hlavně v studené kuchyni.
Účinné látky v pažitce
Obsahuje vysokou hladinu vitamínu C, riboflavinu, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa a betakarotenu.
Význam pažitky pro zdraví
Pažitka je výborné stomachikum – podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Je také účinná proti střevním parazitům a snižuje krevní tlak.
Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu a plic. Má také antisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.
Čistí střeva
Je ideální jako dobrý čistič našich střev. Měli by ji konzumovat lidé s vysokým krevním tlakem. Obsahuje prospěšné vitamíny, vápník, železo a betakaroten.
Přínosy pažitky na zdraví
▪ Pažitka má velmi nízký obsah kalorií, 100 g čerstvých listů obsahuje jen 30 kalorií. Avšak bylinka obsahuje mnoho vynikajících flavonoidů, antioxidantů, rostlinných vláken, minerálů a vitamínů, které mají osvědčený přínos pro zdraví.
▪ Stejně jako jarní cibulka, i pažitka obsahuje více rostlinných vláknin jako jiný zástupci cibulových rostlin, jako je cibule, šalotka, pórek a podobně. 100 g čerstvých listů nám poskytne 2½ g, což je 7% doporučené denní dávky vláken.
▪ Obsahuje alicin. Laboratorní studie prokazují, že allicin snižuje produkci cholesterolu. Kromě toho byly potvrzeny její antibakteriální, antivirové a protinádorové účinky.
▪ Alicin také snižuje tuhost cév, a proto pažitka snižuje celkový krevní tlak. Kromě toho má fibrinolytické účinky, které odstraňují sraženiny v cévách, což pomáhá snížit celkové riziko ischemické choroby srdeční (ICHS), periferní cévní onemocnění a mrtvici.
▪ Pažitka překvapivě obsahuje více vitamínu A než kterákoli jiná cibulová zelenina. 100 g čerstvých listů obsahuje 145 % denní doporučené dávky. Kromě toho zelené listy obsahují další flavonoidy, fenolické antioxidanty, jako jsou karotenu zeaxantin a lutein. Tyto sloučeniny spolu pomáhají chránit lidské tělo před rakovinou plic a ústní dutiny.
▪ Pažitka má i některé další důležité vitaminy, jako je vitamin C a K, ve skutečnosti, pažitka je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu K. 100 g čerstvých zelených lístků obsahuje 212,7 mikrogramů nebo 177 % doporučené denní dávky tohoto vitamínu. vědecké studie ukazují, že vitamin K má potenciální úlohu ve zdraví kostí tím, že podporuje tvorbu a posílení kostí. Vitamin K ve stravě pomáhá předcházet poškození neuronů v mozku, čímž přispívá k léčbě a zpomalení Alzheimerovy choroby.
▪ Čerstvá pažitka je bohatým zdrojem kyseliny listové. 100 g listů pažitky poskytuje 105 mikrogramů nebo 26 % denní doporučené dávky folátu. Kyselina listová je nezbytná pro syntézu DNA a dělení buněk. Adekvátní množství kyseliny listové ve stravě během těhotenství může pomoci zabránit poruše neuronové trubice plodu dítěte.
▪ V listech pažitky jsou zastoupeny i vitaminy B-komplexu, jakož i některé základní minerály, jako je měď, železo, mangan, zinek a vápník. Listy zeleniny obsahují několik důležitých vitamínů, jako je pyridoxin, kyselina pantotenová, niacin, riboflavin, thiamin, a to vše v zdravých poměrech.
Související
- Bylinné čaje – zdravá alternativa domácích nápojů
- Mátový džem: Nejen výborně chutná, ale stačí 1 lžička a bolest břicha je pryč!
- Čaj z pšenice: Připravte si lék, který léčí vážné nemoci!
- Kičadi. Detoxikační pochoutka podle ayurvédy
Autor: Mária Popelková