Mandarinky nejsou dobré jenom k jídlu. Jsou také výrazně zdraví prospěšné

Share

Kdo nemá rád mandarinky? Častokrát, když  tyto voňavé plody jíme, slupka z nich pak putuje rovnou do koše.

Kůra mandarinky obsahuje éterické oleje, organické kyseliny, pektin, karotenoidy, vitaminy A a C a velké množství antioxidantů.

Mandarinky jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který je skvělý na podporu imunity. “Céčko” je také antioxidant, který pomáhá předcházet škodám způsobeným volnými radikály. Má vysoký obsah rozpustné vlákniny pektinu, který pomáhá při snižování cholesterolu. Draslík je nezbytný pro regulaci krevního tlaku a přeměnu cukrů na cukrů na glykogen.

Zdravá síla mandarinek

Mandarinky mají laxativní, remineralizační, protialergický, protirakovinový a očistný účinek a jsou snadno stravitelné, doplňují ztrátu minerálů a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Různá použití mandarinkové kůry

1/ Zmírnění suchého kašle a posílení imunitního systému

Celé mandarinky omyjeme v horké vodě a oloupeme. Dáme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme asi 10 minut. Vodu vylijeme, znovu slupky zalijeme vodou a zase vaříme 10 minut.

Odvar scedíme do hrnku, osladíme 2 lžičkami medu a pijeme 2x denně.

2/ Inhalace nachlazení, chřipka, kašel

Hrst sušené a drcené kůry, zalijeme vařící vodou a inhalujeme páru po dobu 10-15 minut. Zlepšování stavu můžete čekat už další den.

3/ Nervózita, stres

Étericky olej se získává z kůry čerstvých plodů lisováním za studena. Olej si můžete nakapat do aromalampy, přidat do koupele nebo do masážní emulze. Vůně mandarinek zklidňuje, zlepšuje náladu, pomáhá při problémech s usínáním nebo při migrénách.

4/ Bušení srdce, nespavost

Ze špetky drcené sušené kůry si uvařte šálek čaje: získáte tak nejen nádhernou vůni,  ale taky skvělý  terapeutický doplněk!

Upozornění

Dbejte na to, abyste si mandarinky před oloupáním vždy důkladně umyli pod tekoucí vodou. Zůstanete zdraví a vitální!

Související 


Zdroj

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 11.12.2018

    […] Mandarinky nejsou dobré jenom k jídlu. Jsou také výrazně zdraví prospěšné […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share