Jezte tyto zdravé tuky: Zlepší se vám paměť a inteligence

Share

zdravé tuky pro mozek_casnazdravejidlo_cz

Není to tak dávno. kdy se svět zdravé výživy choval k tukům jako k nevlastním dětem. Dnes se naopak považují přímo za zachránců lidstva.

Možná je uvedené tvrzení trochu přehnané, ale pravdou je, že tuk lidskému tělu i mysli nabízí velké množství zdravotních přínosů.

Jak jsou tuky prospěšné mozku

Možná jste o tom dosud nevěděli, ale faktem je, že mozek je až ze 60 % tvořen právě tuky.

Ne tukovou tkání, jak by si to mohl někdo špatně vyložit.  Tuky přímo představují základní stavební prvky nervů. Proto nikoho nepřekvapí, že ke své správné funkci potřebuje mozek právě tuky.

Přestože mozek představuje jen malé procento naší tělesné váhy (okolo 2 %), spaluje až 20 % veškeré energie. No a na to potřebuje ohromné množství “paliva”.

Aby zůstal mozek zdravý, člověk potřebuje přijímat zdravou stravu, která přímo ovlivňuje jeho vývoj v dětství a také funkce během celého života.

Pokud naše strava obsahuje dostatek tuků, tvoří se v těle dostatek ketonů, které dodávají mozku energii a chrání ho před onemocněními jako jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

4 druhy zdravých tuků pro mozek

Naše těla a mozek potřebují hlavně následující 4 druhy tuků:

1. Polynenasycené tuky

Polynenasycené tuky zahrnují esenciální mastné kyseliny – omega 3 a omega 6. Náš mozek je potřebuje proto, aby správně fungoval.

Výzkumy také ukazují, že dostatečný přísun omega 3 mastných kyselin, které si naše těla nedokážou samy vyrobit, je spojován s poklesem deprese, úzkosti a dalších psychických onemocnění.

Proto je důležité, abychom tento druh tuků přijímali v naší stravě.

2. DHA

DHA je poddruh omega 3 mastných kyselin. Je dokázáno, že pomáhá mozkovým funkcím jako jsou paměť a řečové či motorické schopnosti.

Zvýšený příjem DHA se ukázal jako rozhodující faktor pro předcházení hyperaktivitě (ADHD) u dětí a pro zvyšování inteligence u dětí i dospělých.

3. Saturované tuky

Donedávna byly saturované tuky největším strašákem, který byl obviňován z ukládání cholesterolu v cévách a vyvolávání kardiovaskulárních onemocnění.

Saturovaný tuk je přitom základním stavebním prvkem mozkových buněk a je proto pro činnost mozku nepostradatelný. V jedné studii se ukázalo, že lidé, kteří jedli dostatek saturovaných tuků, měli mnohem nižší riziko rozvoje demence a to až o 36 %!

Tento druh tuků také poskytuje zdravotní přínosy pro játra, imunitní systém a navíc pomáhá udržovat v těle hormonální rovnováhu.

4. Mononenasycené tuky

Strava bohatá na mononenasycené tuky zvyšuje v těle produkci acetylcholinu – neurotransiteru, který hraje důležitou roli při učení a paměti.

6 potravin, které jsou plné zdravých tuků

Teď už víme, jaké tuky bychom měli konzumovat. Pojďme se podívat i na to, v jakých potravinách je najdeme.

1. Avokádo

Mononenasycené tuky z avokáda zlepšují mozkové funkce a podporují zdravou cirkulaci krve. No a dobře prokrvený mozek znamená výkonný mozek.

Kromě mozku je toto zelené krémové ovoce dobré i pro vaše srdce, protože snižuje hladinu cholesterolu v krvi a předchází tvorbě krevních sraženin. Tím vás chrání před infarktem a mozkovou mrtvicí.

Avokádo obsahuje také velké množství draslíku, který pomáhá kontrolovat krevní tlak a hořčík, který je zase spojován s nižším výskytem srdečních onemocnění, hlavně u mužů.

2. Losos

Losos obsahuje vysoký podíl omega 3 mastných kyselin, hlavně zmíněné DHA a také EPA.

Lososa je nejlepší konzumovat dušeného nebo lehce opečeného, aby se co nejvíce zachovala integrita jeho omega 3 kyselin.

Pokud máte rádi sushi, pak máte štěstí – omega 3 kyseliny jsou dostupné i v syrovém mase.

V poslední době se však objevuje problém s parazity, proto se doporučuje jíst veškeré rybí maso raději uvařené.

3. Ořechy

Ořechy jsou zase výborným zdrojem nenasycených mastných kyselin a vitamínu E. Obě tyto látky přispívají ke zdravé funkci mozku.

Oříšky jako jsou mandle, pekanové ořechy či vlašské ořechy vás ochrání před poklesem kognitivních funkcí.

4. Celá vajíčka

Vajíčka obsahují jak saturované tuky tak i cholin. Jde o látku, která zesiluje paměť a celkové zdraví mozku.

5. Olivový olej

Jde o jeden z nejzdravějších rostlinných olejů, který si můžete přidat do jakéhokoliv jídla.

Olivový olej zlepšuje paměť a chrání před demencí a kognitivním útlumem v pozdějším věku.

6. Kokosový olej

Kokosový olej je znám svým vysokým podílem saturovaných tuků a triglyceridů se středně dlouhým řetězcem (MCT).

Uvedené látky podporují hubnutí a tvorbu svalové hmoty. Kokosový olej kromě toho pomáhá regeneraci a hojení nervových buněk uvnitř mozku.

Navíc se o něm říká, že jeho pravidelná konzumace dokáže zastavit a dokonce zvrátit Alzheimerovu chorobu.

Závěr

Jaký je tedy trik, který vám umožní najít tu správnou míru mezi zdravým a nadměrným příjmem tuků?

Tím trikem je konzumace celých, nezpracovaných potravin, které obsahují zdravé tuky v tom správném poměru a v biologicky dostupné formě. Takto si zajistíte nejen zvýšení vaší inteligence, ale i dobré fungování mozku na celé roky dopředu.


NEPŘEHLÉDNĚTE SOUVISEJÍCÍ 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share