Je i vaše dítě v jídle vybíravé a nechce jíst to, co mu navaříte? Nechte si poradit, jak tento problém řešit

Share

5-6 years old boy and plate of cooked vegetables isolated on white

Vaše dítě nic nejí? Mnoho lidí si myslí, že vybíraví dětští strávníci budou hubení, avšak mnoho dětí je vybíravých pouze v případě některých, naneštěstí častokrát právě zdravých potravin. Následkem toho tyto děti nejenže nejsou vyhublé, ale jsou dokonce vysloveně obézní.

Možná se rodičům takových dětí často zdá, že dítě koneckonců nic nejí. Sotva do sebe něco dostane na snídani, polévku odsouvá a rizoto sotva rozvrtá. Jak je tedy možné, že přibírá?
Je nutné položit si následující otázku: Co dělá dítě mezi hlavními chody?

Pokud má k dispozici množství sladkostí – ať už jsou to müsli tyčinky, čokolády, bonbóny nebo koláče a zákusky – pokud si pochutnává na chipsech, jadérkách nebo tyčinkách, je už navyklé na jistý typ výrazných chutí, kterých se chuťové buňky při každém soustu dožadují. Jemně ochucené, čerstvé, vařené, dušené nebo na páře připravená jídla jim následkem toho nechutnají. Rodiče se v takovém případě oprávněně obávají nedostatku vitamínů, minerálů a bílkovin a na náladě jim nepřidává ani jejich okolí, které je často odsuzuje za to, že do svých dětí nedokážou dostat kousek zelené papriky, špenát či čerstvé ovoce.

Existuje prevence?

Pokud jste se svými dětmi do takového stadia zatím nedospěli, můžete udělat několik preventivních kroků, abyste se mu i v budoucnu s jistotou vyhnuli. Dr. Natalie Muthová, známá dietoložka, která se případy vybíravých dětí resp. dětmi bílé stravy zabývá, tvrdí, že je velmi důležité vystavovat děti širokému spektru chutí během jejich útlého dětství a dokonce už i během těhotenství a kojení.

Podle Dr. Muthová začínají být děti vybíravé přibližně po dosažení druhého roku života, takže s prostíráním různorodé palety jídel by měli rodiče začít již před tímto obdobím. Děti jsou na počátku svých životů otevřené novým věcem, chtějí všechno zkoušet, pozorovat, poslouchat a dokonce i ochutnávat. Využijte to! V období, kdy začínají přijímat tuhé jídlo, tedy asi šest měsíců po narození se snažte dětem dávat co možná nejvíce zdravého jídla různých chutí – vyvine se tak u nich náklonnost k mnohým chutím, a tak i když se
z přebíravosti později s nějakými rozloučí, množství jiných jim stále zůstane.

Jedna rodina, jedno jídlo

Pokud jste již tuto fázi vývoje svých dětí prošvihli, stále máte několik možností, jak děti navnadit na zdravou stravu. V první řadě se nevzdávejte a dejte dítěti šanci, aby se do jídla, které z počátku odmítá, postupně zamilovalo. Nevynechejte ho ze svého jídelníčku pouze proto, že ho dítě jednou či dvakrát odmítlo. Užívejte si ho a nabízejte ho na rodinných oslavách i ostatním. Někdy dítěti stačí, aby vidělo, jak chutná jiným lidem a časem dá jídlu druhou šanci.

Dr. Muthová při vysvětlování rozdělení povinností mezi dětmi a jejich rodiči cituje další známou dietoložku, Ellyn Satterovou, která přišla s jednoduchým pravidlem nad zlato:
Rodiče rozhodují co a kdy dětem k jídlu nabídnou. Děti mají také možnost výběru, ale vybírají si jen z toho, co jim rodiče nabídnou. Další, na první pohled možná trochu drastická rada Dr. Muthové pro rodiče, kteří si už se špatnými stravovacími návyky svých dětí nedokáží poradit, je prosté vyhladovění. Hladové dítě se dříve či později nají. Tou nejlepší možností je vyhladovět dítě tak, aby hlad pocítilo v době oběda nebo večeře, kdy připravíte pokrmy, z nichž si může vybírat.

I když může být tento postup během na dlouhou trať, Dr. Muthová povzbuzuje rodiče, aby vydrželi, nevzdávali se a nedělali v tomto ohledu dětem po vůli například prostřednictvím alternativních nezdravých jídel, které jsou ochotné sníst: jedna rodina, jedno jídlo.

Výsledný efekt

Jak mohou takové postupy dopadnout? Pokud se jedná o malé dítě, je více než pravděpodobné, že se nakonec přizpůsobí. Starší děti, které na takový plán nepřistoupí často i ze vzdoru, se naučí vařit a připravovat si vlastní jídlo. I to je jistým způsobem krok vpřed, protože děti, které si vaří, poznávají nové chutě a možná se právě přes ně dopracují ke zdravějšímu stravování. Často se však nakonec stane, že děti zjistí, kolik práce vaření dá a z pohodlnosti se vrátí k rodičovskému jídlu.

I když v některých závažných případech je třeba zvážit i jiné příčiny nezájmu o zdravou stravu jako je obyčejná vybíravost a konzultovat zdravotní stav dítěte s odborníky, pravdou zůstává, že velká většina dětí zdravotními problémy netrpí a jejich stravovací preference jsou jednoduše vrtochy cukrem a solí rozmazlených chuťových buněk.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share