Co jste dosud nevěděli o Quinoi, hořčíku a břišním tuku

Share

 quinoaAčkoliv se quinoa častokrát mylně považuje za bezlepkovou obilninu, jedná se ve skutečnosti o vysoce výživná zeleninová semena.

Quinoa je zelenina příbuzná řepě a špenátu, která obsahuje kompletní bílkoviny se všemi 9 esenciálními aminokyselinami, což je u zeleniny velmi vzácné.

Když se řekne „kompletní bílkoviny“, napadne nás rýže a fazole, protože pouze kombinace těchto dvou potravin poskytuje všech 9 esenciálních aminokyselin. Většině obilnin však schází aminokyseliny lysin a isoleucin, a aby byly bílkoviny kompletní, je třeba doplnit je luštěninami.

Quinoa, která patří mezi základní potraviny v Jižní Americe již po 4000 let, je nízkotučné semeno s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin, nízkým glykemickým indexem a bohatostí vitaminů, minerálů a výživných látek.

Ačkoliv se přísně vzato nejedná o obilovinu, je quiona známa pod názvem „chisaya mama“, neboli „matka všech obilnin“.

Je považována za posvátnou potravinu, nejspíš protože se jí dobře daří během dlouhého horkého léta a protože za sucha, kdy jiné rostliny usychají, má quinoa dvojnásobný výnos.

A jako na zavolanou, sklizeň tohoto bohatého zdroje bílkovin probíhá krátce před nástupem chladných zimních měsíců, přesně v období, kdy je bílkovin a tuků třeba nejvíce.

quinoa2Ačkoli se quiona stále považuje za nízkotučný zdroj bílkovin, má mnohem vyšší obsah tuku než pšenice a jiné obilniny.

Obsahuje vysoké množství kyseliny olejové, což je mononenasycený srdci prospěšný tuk, který je obsažen v olivovém oleji, a také určité množství kyseliny alfa-linolenové (ALA), což je omega-3 mastná kyselina, která také příznivě působí na srdce.

Překvapivé je, že tyto zdravé tuky jsou stabilní a nedochází k jejich oxidaci při vaření, jako je tomu u většiny ostatních tuků.

Vědci jsou přesvědčeni, že je to díky antioxidantům, které jsou v quinoi obsaženy ve vysokém množství. Quinoa je bohatá na vitamin E ve formách alfa, beta a gama, polyfenoly a flavonoidy, jako je kvercetin, který prodlužuje trvanlivost semen quinoi a chrání je před žluknutím při vyšších teplotách.

Kromě toho, že je vhodnou alternativou obilnin s vysokým obsahem bílkovin, je quinoa v současnosti nejznámější asi pro své působení krevní cukr.

Coby nízkoglykemická potravina zvyšuje hladinu krevního cukru v těle pouze minimálně a díky vysokému obsahu vlákniny zpomaluje vstřebávání jiných cukrů z trávicího systému do krevního oběhu.

Podle jedné studie svými účinky na hmotnost a hladinu krevního cukru překonává 10 jiných perských obilnin.

Zajímavé bylo, že i když quinoa udržovala hladinu krevního cukru na nízkých zdravých úrovních, po její konzumaci se lidé cítili spokojenější, sytější a plnější než v případě pšenice nebo rýže, soudě podle indexu sytosti potravin (Satiating Efficiency Index).

Quinoa má také vysoký obsah hořčíku, který reguluje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Coby přírodní antioxidant a potravina s protizánětlivými účinky, která je doslova nabitá vitamíny, minerály, vlákninou, srdci prospěnými tuky a vegetariánskými „kompletními bílkovinami“, je dobré zařadit quinou do jídelníčku na podzim a v zimě, kdy se potřeba dodat tělu zdravé bílkoviny zvyšuje.

Pokyny ke správné přípravě quinoi naleznete ZDE.


 

VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”https://www.facebook.com/%C4%8Cas-na-zdrav%C3%A9-j%C3%ADdlo-781272338669834/” connections=”show” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share