11 úžasných zdravotních přínosů užívání sody bikarbony

Share

11 úžasných zdravotních přínosů užívání sody bikarbonyPravděpodobně každý z vás má doma alespoň jeden balíček jedlé sody. Obvykle se používá k pohlcování pachů v chladničce, čištění kuchyňského dřezu, na pečení nebo na bolavý žaludek.

Možná jste neuvažovali nad tím, že tuto všestrannou látku můžete použít i na různé zdravotní účely.

Proto kromě kuchyňské skříňky byste měli mít alespoň jeden balíček sody i ve své domácí lékárničce.

Co přesně je soda bikarbona

Soda bikarbona je 100% hydrogenuhličitan sodný, který se obvykle používá jako prášek do pečiva. Při smíchání s kyselinami v cestě soda bikarbona zareaguje, vytváří bublinky oxidu uhličitého, díky čemuž těsto naroste.

Neoficiální zprávy v průběhu historie naznačují, že mnohé civilizace používali formy sody při výrobě chleba a jiných kynutých potravin.

Jedlou sodu si lidé někdy pletou s práškem do pečiva, který obsahuje i škodlivý hliník. Klasická soda bikarbona však žádný hliník neobsahuje.

Ve své přirozené formě je soda bikarbona známa součástí přírodního minerálního natronu, který obsahuje velké množství hydrogenuhličitanu sodného a používá se již od dávných dob.

Například Egypťané používali natron jako mýdlo na čistící účely. Teprve v roce 1846 Dr. Austin Church a John Dwight začali vyrábět a prodávat sloučeninu, která je dnes známá jako soda bikarbona.


V 60. letech 19. století byla soda bikarbona představena v tehdejších kuchařských knihách, ale k jejímu masovějšímu rozšíření došlo až v 20. letech 20. století.

Později v 30. letech 20. století byla prezentována široké veřejnosti už i jako „osvědčené lékařské činidlo“.

11 způsobů použití sody na vaše zdraví

Balíček sody si dnes můžete koupit za méně než 50 korun. V podstatě jde o nejlevnější domácí léčivý prostředek, který máte po ruce.

Může se používat i při malých zraněních a nehodách. Nyní se už ale pojďme podívat na konkrétní 11 příkladů, jak ji využít v péči o vaše zdraví.

1. Přírodní deodorant

Pokud se chcete vyhnout parabenům a hliníku nacházejících se v mnoha deodorantech a antiperspirantech, vyzkoušejte smíchat špetku sody s vodou.

Tato jednoduchá směs je účinným a jednoduchým přírodním deodorantem.

Můžete si ji přímo natřít pod podpaží. Působí stejně dobře jako klasické komerční antiperspiranty, ale na rozdíl od nich nepředstavuje pro zdraví žádné riziko.

2. Při bodnutí hmyzem a spálení

Naneste směs ze sody a vody na rány po bodnutí hmyzem, účinně vám pomůže zmírnit bolest nebo svědění.

Můžete ji také ve vysušené podobě vyzkoušet na odřeniny. Je také účinná při svědivých vyrážkách a spálení.

Soda bikarbona pomáhá zmírnit menší podráždění pokožky a svědění tím, že neutralizuje toxiny a dráždivé látky na jejím povrchu.

3. Pálení žáhy, zažívací problémy a bolest vředů

Většina volně prodejných antacid obsahuje nějakou formu bikarbonátu. Soda bikarbona funguje okamžitě tím, že neutralizuje žaludeční kyseliny, pomáhá zmírnit pálení žáhy, trávicí problémy, a dokonce bolesti žaludečních vředů.

Osobně jsem ji doporučil mnohým, jako jsou členové rodiny a byli překvapeni, jaké má pozoruhodné účinky.


Dávkování je obvykle 1/2 čajové lžičky zcela rozpuštěné v půl sklenici vody, která se užívá každé dvě hodiny (neužívejte více než 3,5 čajových lžiček za 24 hodin nebo 2 čajové lžičky, pokud máte nad 60 let).

Soda bikarbona by se měla užívat jen příležitostně, ne při chronických stavech. Dávejte si pozor, abyste nekonzumovali nadměrné množství, které může způsobit vážnou nerovnováhu elektrolytů a kyselin/zásad v těle.

4. Máčení chodidel

Přidejte 3 polévkové lžíce sody do vany s teplou vodou, abyste se osvěžili.

Můžete si také seškrábat seschlou kůži na chodidlech se směsí ze sody. Vyrobíte si ji tak, že do jednoho dílu vody přidáte 3 díly sody. Použít se dá na tělo i obličej.

Směs vody a sody je přírodní, levná a dostatečně jemná na to, abyste ji používali hoc i každý den.

5. Relaxace

Smíchejte vodu ve vaně s jedlou sodou a jablečným octem a připravte si z nich koupel.

Pomocí takovéto vody při jejím odtékání si navíc očistíte vanu a odtok.

6. Prostředek na čištění rukou

Smíchejte 3 díly sody s jedním dílem vody, abyste si vyrobili přírodní prostředek na čištění rukou, který odstraní všechny nečistoty a neutralizuje zápach.

7. Odstranění třísek

Přidejte lžíci jedlé sody do malé sklenice s vodou, a pak namáčejte postiženou oblast dvakrát denně.


Takovým způsobem vyjdou třísky samy již po několika dnech.

8. Vyléčení popálenin od slunce

Přidejte 1/2 šálku jedlé sody do vlažné vody do koupele a namáčejte postiženou oblast, abyste zanedlouho pocítili úlevu. Když vyjdete z vany, nechte pokožku uschnout dříve, než utřete zbytky sody.

Můžete také přidat směs sody a vody jako chladný obklad a aplikovat ho přímo na popáleniny.

9. Vyšší sportovní výkon

Běžci na dlouhé tratě už dlouho používají „sodové doping“, respektive tablety s obsahem sody před závodem, aby si zvýšili výkon a tempo.

Předpokládá se, že má na tělo podobný účinek jako sacharidy. Rovněž se ukázalo, že soda bikarbona zvyšuje rychlost mezi plavci.

I když vám to nenavrhuji zkoušet doma, je to další příklad přínosů sody:

„V podstatě je hydrogenuhličitan sodný zásaditou látkou, která zvyšuje pH krve.

Zdá se, že při intenzivním aerobním cvičení jako jsou rychlý běh nebo plavání se produkuje kyselina mléčná nejrychleji. Soda bikarbona tehdy snižuje a vyrovnává kyselost produkovanou ve svalech.“

10. Pasta na zuby a dásně

Soda bikarbona má mírný abrazivní účinek, čímž pomáhá odstraňovat povlak, leštit, čistit zuby a osvěžovat dech.

V jedné revizi údajů z pěti kontrolovaných klinických studií se zjistilo, že zubní pasta obsahující jedlou sodu „zvýšila účinnost odstraňování povlaku čištěním zubů kartáčkem výrazně více“, než mytí zubů se zubní pastou neobsahující sodu.

Soda bikarbona má také antibakteriální účinky. Bylo zjištěno, že zabíjí bakterii s názvem Streptococcus mutans, která výrazně přispívá ke vzniku zubního kazu.

Pro výrobu neuvěřitelně účinné zubní pasty smíchejte 6 dílů sody s 1 dílem mořské soli.

Vložte obě ingredience do mixéru a míchejte je 30 sekund, pak směs umístěte do nějaké uzavíratelné nádoby. Namočte si do ní špičku ukazováčku a naneste si malé množství směsi na dásně.

Začněte od horních vnějších dásní, a pak přejděte na vnitřní horní stranu, pokračujte na spodní část vnějších dásní a spodní část vnitřních dásní.

Takto rozetřete směs na všechny zuby a celé dásně. Vyplivněte zbytek.

Po 15 minutách si ústa propláchněte vodou. Tato směs je neuvěřitelně účinná na ničení bakterií.

Při této činnosti však musíte být opatrní, protože soda bikarbona může být abrazivní na vaši zubní sklovinu.

11. Bělení zubů

Pro přirozené vybělení zubů si rozmačkejte jednu zralou jahodu a smíchejte ji s 1/2 čajové lžičky jedlé sody.


Rozetřete směs na zuby a nechte působit 5 minut. Pak si zuby vyčistěte a opláchněte vodou. Tuto metodu byste neměli praktikovat více než jednou týdně, protože nadměrné používání by mohlo poškodit zubní sklovinu.

Jak používat jedlou sodu jako přírodní čistící prostředek

Pokud je pro vás těžké uvěřit, že něco tak jednoduché jako je soda bikarbona, by mohlo skutečně očistit váš dům, zvažte toto: Soda bikarbona se používala na čištění a obnovu vnitřních měděných stěn Sochy svobody během její obnovy v roce 1986.

Účinně odstranili saze bez poškození mědi. Když to fungovalo u Sochy svobody, proč by to nemělo fungovat i kolem vašeho domu?

Zde jsou některé z nejčastějších použití sody na čištění domácnosti:

1. Soda bikarbona je úžasná na vyčištění vaší vany a kuchyně. Vložte ji do skleněné nádoby s víkem z nerezavějící oceli, která má otvory a jen sypte jedlou sodu na různé povrchy a vyčistíte je. Můžete k ní přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Levandulový olej a tea tree olej mají silné antibakteriální vlastnosti.

2. Soda bikarbona smíchaná s jablečným octem představuje šumivou kombinaci, která má několik použití. Na vyčištění odtoku nasypte jedlou sodu do kanálu, pak to zalijte jablečným octem a nechte bublat 15 minut. Opláchněte vodou. Je to bezpečnější alternativa oproti nebezpečným čisticím prostředkem na odpad.

3. Namočte hrnce a pánve do teplé vody a jedlé sody na 15 minut, abyste snadněji smyly připečené zbytky jídla.

4. Použijte jedlou sodu na vyčištění vašeho grilu.

5. Vyčistěte dětské hračky ve směsi 4 polévkových lžic sody a 1/4 litru vody.

6. Sodu můžete použít jako změkčovač prádla nebo aby bylo vaše oblečení bělejší a jasnější (přidejte šálek sody k prádlu na praní).

7. Soda bikarbona je přírodní čistič koberců. Posypte ji na koberec, nechte působit 15 minut, a potom ji vysajte.

8. Pokud chcete vyleštit své stříbro bez použití toxických leštidel, naplňte kuchyňský dřez horkou vodou, přidejte list alobalu a jedlou sodu a nechte vaše stříbrné předměty namáčet, dokud nebudou čisté. Je to jednoduchý a zábavný způsob čištění stříbra.

9. Poprašte jedlou sodu do vašich bot jako přírodní deodorant.

10. Pokud v kuchyni něco vysmažíte použijte jedlou sodu, aby udusila výpary.

11. Posypte jedlou sodu na přírodní kartáč, abyste odstranili nečistoty a zbytky z ovoce a zeleniny.

12. Vyrobte si pastu ze sody a vody a použijte ji na vyčištění špíny z vašeho sprchového koutu a vany.

Čtěte:  


Zdroj: 11 Amazing Health Benefits of Using Baking Soda

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share

Sledujte nás na Facebooku